רפואת שיניים: סוללים את הדרך למקצוע יוקרתי

מעל ל-7,000 רופאי שיניים רשומים בישראל, ומספרם נמצא בעלייה מתמדת – לא מעט בזכות הביקוש ללימודים. אם גם אתם חולמים להגשים חלום וללמוד רפואת שיניים, הסקירה הבאה תאפשר לכם לקבל את כל המידע – לפני ההשמה.

לימודי רפואת שיניים: כל מה שרציתם לדעת

תחום רפואת השיניים הוא תחום מרתק המשלב מגוון רחב של תחומי התמחות – החל מכירורגיית פס ולסת ועד לאנדודונטיה, אורתודנטיה ורפואת הפה. מדובר בלימודים מרתקים המשלבים מגוון תחומי התמחות, כאשר בסוף הלימודים נדרש לעמוד בבחינות של משרד הבריאות ובהתאם לכך לקבל רישיון לעסוק בתחום. רופאי שיניים שמסיימים את הלימודים יכולים להתחיל בקריירה ענפה הן במרפאות מובילות והן באופן עצמאי, ואף להשתכר שכר גבוה מאוד. עם זאת, הדרך עד לקבלת הרישיון רצופה בקשיים כאשר השלב הראשון הוא להירשם ללימודים אצל בית ספר לרופאת שיניים כאן בישראל או מעבר לים. בכדי לסייע לכם לקבל את כל המידע לקראת הלימודים ריכזנו את הנקודות החשובות, כך שגם אתם תוכלו להיערך לקראת הפרק המרגש והחשוב ביותר – לימודי רפואת שיניים.

מה לומדים במסגרת הלימודים?

לימודי רפואת שיניים הם לימודים מרתקים הכוללים מגוון רחב של נושאים: מחלות פה, כירורגיית פה ולסת, שיקום פה, טיפול שיניים לילדים, אורתודונטיה, טיפול חניכים, רדיולוגיה, טיפולי חניכיים ועוד. מדובר במסגרת לימודים מקיפה מאוד המאפשרת לסטודנטים להיחשף לכלים קליניים לצד חיזוק יסודות הרפואה והביולוגיה כמו גם עזרים טכנולוגיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מעבודתם של רופאי השיניים. תוכנית הלימודים עצמה אורכת כשש שנים ומתבצעת בשלושה חלקים – טרום רפואה, פרה קלינה ולימודים קליניים.

הלימודים יתנו לכם את הכלים כדי להעניק טיפולים ברמה הגבוהה ביותר, למצוא עבודה במרפאת שיניים מקצועית ומומלצת ולהתחיל בבניית הקריירה והמוניטין שלכם.

רפואת שיניים: סוללים את הדרך למקצוע יוקרתי

תנאי קבלה לרפואת שיניים

הביקוש ללימודי רפואת שיניים הוא גבוה במיוחד. בעקבות כך הוקשחו התנאים וכיום תנאי קבלה לרפואת שיניים, ובין היתר לבית ספר לרפואת שיניים ולפקולטות הנחשבות ביותר, כוללים בין היתר ציון פסיכומטרי גבוה מ-650, תעודת בגרות עם ממוצע סופי של 95 ומעלה וכן מבחנים מקדימים אותם מבצעים בחלק מהאוניברסיטאות. עם זאת, חלק ממוסדות הלימודים מאפשרים לסטודנטים שאינם עומדים בתנאי הסך לעבור מכינה. תנאי הסף לקבלה בעבור מכינה הוא ממוצע בגרויות שאינו נמוך מ 10.3 בכלל המקצועות. על כן,  אם הממוצע בתעודת הבגרות נמוך רצוי לפני שאתם נרשמים ללימודים לבצע שיפור באמצעות הרשמה למועדי הבגרויות ובהתאם לכך להגדיל את הסיכויים שלכם להתקבל לאחד משני מוסדות הלימודים שבמסגרתם ניתן לקבל את ההכשרה האורכת כ-6 שנים.

לימודים בארץ – ובעולם

ישראל נחשבת למעצמה בתחום רפואת השיניים וזאת לאור מספר גבוה של רופאי שיניים ביחס לאוכלוסייה. מאחר ומדובר בתנאי סף קשיחים למדי, ניתן ללמוד את המקצוע אך ורק באונ' העברית בירושלים או באונ' תל אביב. עם זאת, חלק מהסטודנטים בוחרים ללמוד בחו"ל כאשר המדינות שנחשבות למבוקשות ללימודים הן איטליה, הונגריה ורומניה המציעות לא רק מסלול לימודים ברפואת שיניים אלא גם חיי חברה מרתקים לצד סטודנטים מכל העולם. עם זאת, רוב הסטודנטים שלומדים מעבר לים לא הצליחו להתקבל מסיבות שונות למוסדות כאן בישראל ועל כן האופציה של לימודים בחו"ל קיימת. אולם, צריך לקחת בחשבון כי הבוגרים של האונ' בחו"ל נדרשים לבצע את הבחינה של משרד הבריאות לטובת קבלת תעודה המאשרת להם לעסוק בתחום כאן בישראל.

תעסוקה כרופאי שיניים

רופא שיניים הוא מקצוע מבוקש, אולם לפני שתוכלו לעסוק בתחום תידרשו לעבור התמחות. מדובר בשלב חיוני לטובת ההכשרה, כאשר ההתמחות מתבצעת למשך כ-3 עד חמש שנים בהתאם לסוג ההתמחות בה בחרתם להתמקד: התמחות בסיסית ברפואת פה, שיקום פה, טיפול שורש, חניכיים, אורתודונטיה ועוד וכן התמחות על – שיקום פה ולסת. לכל תחום התמחות קיים איגוד מקצועי שנמצא תחת האחריות של ההסתדרות לרפואת שיניים. את ההתמחות ניתן לבצע במרכזים רפואיים גדולים וכן באגפים השונים במשרד הבריאות, כאשר בסיום ההתמחות תוכלו לעבור את בחינות ההסמכה ובהתאם לכך לעסוק בתחום המגלם בחובו לא רק פוטנציאל למשכורת נאה בין אם תבחרו לעבוד בבית חולים ציבורי או בקליניקה פרטית, אלא גם לשינוי לטובה בחייהם של המטופלים שלכם אשר יזכו לשיפור באיכות חייהם בזכות הטיפול המסור שלכם כרופאים.

סיכום

רפואת השיניים היא מקצוע מבוקש שבו אפשר להתפרנס ולבנות קריירה ארוכת שנים. יש הרבה אופציות ללימודים ולהתמחות, וכל מה שנשאר לכם זה להתחיל את התהליך – וללמוד על אחד התחומים המבוקשים ביותר.

 

נגישות