סיפור גבורה אחד ששינה לרבים את החיים: הכול על סיפור הקמתה של עמותת אחינועם בראשות משה, איל ורפי אדרעי

סיפור הגבורה של רפי אדרעי מצליח גם לאחר שנים רבות לרגש, וזאת בעקבות האומץ אותו הפגים כאשר לקח חלק פעיל במלחמת יום העצמאות ובשמירה על היישוב היהודי. רפי אדרעי אומנם נהרג בגיל 24 בלבד, אולם מותרו הוא סיפור גבורה ששינה לרבים את החיים בזכות הקמתה של עמותת אחינועם אשר הוקמה בין היתר בהשראתו. מי היה רפי אדרעי וכיצד עמותת אדרעי מצליחה לחולל שינוי משמעותי בחייהם של אלפי נערים ונערות מכל הארץ, ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה.

מקדמים את הפריפריה – הכירו את סיפורו של רפי אדרעי ז"ל

רפי (רפאל) אדרעי נולד בעיר צפת למשפחה שורשית בת 10 דורות. כבר בגיל צעיר לקח חלק פעיל בחיי היישוב וזאת על ידי השתלבותו בתפקידים בתנועת הנוער העובד והלומד, כולל תפקיד של מדריך ראשי. בזמן עזיבת השלטון הבריטי החליט רפי אדרעי לנקוט בפעולה מסוכנת שהפכה את סיפור הגבורה שלו לאחד מסיפורים המיתולוגיים, וזאת בעקבות המעבר שלו מבית לבית עד שמצא את דגל ישראל מאולתר ותלה אותו תחת אש על גג של מלון. סיפור הגבורה שלו עודד מאוד את היישוב היהודי, בייחוד על רקע קולות המלחמה שהחלו לנשוב. עם גיוסו לצבא הוא השתלב במספר של תפקידים כמומחה לסליקת נשק וכן שימש כמפקד כיתה, כאשר באחד מימי הלחימה הוא אף התבצר ביחד עם חיילו בבית.

בזמן הלחימה הוא לקח חלק פעיל בהגנה על היישוב היהודי, אולם עם ההבנה כי הכוחות סוגרים על הכוחות הלוחמים במלחמת יום העצמאות הוא בחר להמשיך ולהילחם ואף להצטרף לחזית, כאשר מצא את מותו בגיל 24 בעקבות קליע שחדר לעורפו. מותו בגיל צעיר הותיר את בני משפחתו המומים וכואבים, אולם את הכאב הם החליטו לתעל לטובת עשייה חברתית שמגיעה לידי ביטוי הן בהקמה של בית יד לבנים בעיר צפת בה נולד וגדל לצד פעילות חברתית ענפה המתבצעת במסגרת של עמותת אחינועם.

 

 

עמותת אחינועם – עמותה ייחודית בנוף הישראלי

עמותת אחינועם הוקמה בשנת 2008 על ידי הדור הממשיך של משפחת אדרעי – רפי אדרעי אשר נקרא על שמו של אחיו של אביו, משה אדרעי וכן איל אדרעי, וזאת מתוך מטרה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית ולחזק את דור העתיד.  רפי אדרעי ואחיו תורמים רבות לקידום המטרות של העמותה ביחד עם מתנדבים מסורים הפועלים בכל רחבי הארץ כחלק מיישום של תוכניות חברתיות נרחבות, כמו למשל תוכנית ליווי ארוכת טווח. מדובר בתוכנית המיועדת לתלמידים החל מגיל 16 ועד לגילאים בוגרים יותר, כאשר הייחודיות של התוכנית הזו נובעת בעקבות היכולת לספק  תוכנית פרטנית המותאמת לצרכים של כל תלמיד וכזו המבוססת על העצמה אישית וכן על חיזוק הביטחון, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות לסייע להם להתגבר על המחסומים והקשיים מהם הם סובלים ואשר משפיעים על היכולת לפרוץ קדימה. באתר של העמותה תוכלו לקרוא מידע נוסף אודות התוכנית הזו כמו גם תוכניות נוספות שהופכות את העמותה הזו לייחודית וחשובה מאוד בחברה הישראלית.

לסיכום

סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל משקף את רוח הלחימה והאומץ, כאשר בני משפחתו החליטו להמשיך ולהנציח את זכרו באמצעות קידום של עמותת אחינועם הפועלת מזה שנים רבות ללא כוונות רווח ובהצלחה רבה. הסיפור המשפחתי אומנם מלווה את בני המשפחה עד לימים אלו ממש, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה ארוכה של פרויקטים עתידיים שנועדו להמשיך ולעשות טוב לנוער ולפריפריה במדינת ישראל.

נגישות