כאבי גב בשכיבה: למה זה קורה – ומה אתם יכולים לעשות בנושא?

כאבי גב בשכיבה

אנשים רבים סובלים מכאבי גב. מדובר בתופעה מורכבת, אשר אחת הואריאציות שלה היא כאבי גב תוך כדי שכיבה. כאבים כאלה, גם מציקים בפני עצמם וגם פוגעים באיכות השינה. מדוע זה קורה? ומהן האפשרויות שעומדות בפניכם, אם גם אתם סובלים מכך?

הסיבות לכך

מבין הסיבות האפשריות הרבות לכך, כמה בולטות במיוחד:

החמרה בשכיבה

לעתים, ישנו כאב גב שממנו האדם סובל בכלל בחיי היום יום, אשר מחמיר במצב שכיבה. במקרה כזה, הרגלי השינה או תנאי השינה עשויים להיות הגורם שמחמיר זאת. כמובן, רצוי למנוע את ההחמרה ובמקביל, לפנות לייעוץ מקצועי בכדי לפתור את שורש העניין.

מזרן ישן במצב לא טוב

הופעת כאבי גב בשכיבה עשויה לנבוע גם משימוש במזרן גרוע. זה עשוי להיות מזרן שהיה במקור באיכות נמוכה או כזה שמצבו הידרדר עם השנים.

מזרן לא מתאים

עוד אפשרות, היא שאתם ישנים על מזרן שפשוט לא מתאים לכם אישית מסיבות מסוימות.

תנוחת השינה

תנוחת השינה לעתים "עקומה" למדי. לפעמים זה המצב תמיד והוא מפריע לגב להיות במצב נינוח. במקרים אחרים, כאב שקיים בגב מוביל לכך שישנים מראש בתנוחה מסוימת ולא אחרת, מתוך חשש שהכאב יחזור. אגב, תנוחות שינה מושפעות גם מהאופי (כפי שהוכיחו מחקרים) וגם מהמצב הנפשי הנוכחי שבו האדם נמצא. הדבר מתבטא למשל, בהבדל הגדול בין שינה בתנוחה "סגורה" ומתגוננת, לבין שינה "חסרת דאגות" באופן רחב, במיוחד על הגב.

מה ניתן לעשות?

כמובן, מצבים רפואיים שהם הגורם לכאבי גב בשכיבה, יש לברר עם רופא בלבד. מעבר לכך, אלה כמה רעיונות שימושיים:

להחליף מזרן

מזרון אורטופדי או מזרן לטקס, נחשבים כמתאימים במיוחד לסובלים מכאבי גב. כמו כן, חשוב לנסות את המזרן ככל הניתן, לפני רכישתו.

תחזוקת המזרן

מזרן קיים, טוב ככל שיהיה, יש להפוך מדי פעם. מאחר שבמילא רצוי לאוורר לעתים קרובות את המזרן (ובוודאי את המצעים), זו גם הזדמנות להפוך את כיוון המזרן. רצוי לעשות זאת, לפחות פעם בכמה חודשים.

כרית לראש

כאבי גב הם אמנם לא כאבי ראש, אבל תנוחת הראש תוך כדי שינה, משפיעה מאוד על מצב עמוד השדרה כולו.

כריות תמיכה שונות

ניתן להיעזר תוך כדי שינה גם בכריות תמיכה שונות, עבור חלקים שונים בגוף. למשל כרית גוף ארוכה לשינה בשכיבה על הצד או כרית מתחת לברכיים עבור שכיבה על הגב.

לשנות תנוחת שינה

ניתן ומומלץ, להיות מודעים לתנוחת השינה שלכם ולהבטיח שהיא אופטימאלית. נהוג להמליץ על שינה על הצד, עם שינה על הגב כאופציה נוספת לא רעה.

לנוע לפני השינה

לפני השינה, להזיז את הגוף במגוון אופנים ובמיוחד את פלג הגוף העליון ועמוד השדרה. הגוף זקוק לתנועה וכך גם הגב, כולל במקרים שבהם יש כאבי גב. פעילות מתונה לפני השינה לא רק שלא תזיק, היא עשויה להקל מבחינת צמצום כאבי גב בשכיבה.

לשחרר מתחים לפני השינה

מנטאלית, מומלץ להירגע באופן מודע לפני השינה. מתח נפשי, מוביל מתח שרירים בגוף, אשר מפריע לשלד (כולל עמוד השדרה) להיות במצב נינוח ומשוחרר.

לסיכום

כאבי גב בשכיבה, הם לא דבר שנגזר עליכם לחיות איתו לתמיד. יש מה לעשות. כאמור – לגבי ההיבטים הרפואיים מומלץ להתייעץ עם מומחה לכך ולגבי השאר, יש כפי שראיתם לא מעט טיפים שימושיים.

 

* המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות