לתקן את הפה: כל מה שרציתם לדעת על השתלת שיניים

למבנה התקין של השיניים יש חשיבות רבה, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה אסתטית. השתלת שיניים הוא הליך פופולארי ושימושי מאוד מבחינה זו, עם רמת הצלחה גבוהה ביותר. מה זה אומר בעצם? למי השתלה כזו מתאימה? וכיצד היא מתבצעת?

מה היא השתלת שיניים

השתלת שיניים הוא ניתוח שמטרתו השלמת שיניים חסרות או פגומות ותיקון רווחים בין השיניים. לא משתילים שן אמיתית, אלא תחליף עשוי מחומרים דוגמת טיטניום (כתחליף לשורש השן) וחרסינה (כתחליף לשן עצמה). תחליף זה מכונה בשם שתל דנטאלי והוא יכול בהחלט להיות יפה ועמיד לא פחות (אפילו יותר), מהשן המקורית. מבחינה טכנית, השתלת שיניים מתבטאת בהברגת שתל מיוחד אל תוך מבנה עצם הלסת, בתור תשתית חזקה לשן המלאכותית החדשה. על גבי תשתית זו משתילים את השן וזו יכולה להיות כמובן (ובמקרים רבים זה אכן המצב) השתלת כמה שיניים בבת אחת.

לתקן את הפה: כל מה שרציתם לדעת על השתלת שיניים

למי השתלת שיניים מתאימה

השתלת שיניים מתאימה במצבים של שיניים חסרות, שיניים לקראת עקירה או שיניים פגומות. הפגמים שבהם מדובר, הם לרוב סדקים, נזקי חבלות עקב תאונה או נזקים ממחלות שיניים שונות. לעתים ניתן לתקן מצבים כאלה באופן נקודתי, אבל במקרים אחרים, הנזק רחב מדי ועדיפה השתלה.

מבחינה אסתטית, הפגמים בולטים יותר ככל שמדובר בשיניים קדמיות ובשיניים אשר נחשפות תוך כדי חיוך. מבחינה מבנית בריאותית, ישנה חשיבות מיוחדת לתיקון פגמים בשיניים טוחנות. כך שמדובר בעצם בהליך רפואי רב תועלת, אשר מספק בבת אחת, שיפור מצב אסתטי, לצד שיפור בריאותי ניכר.

חשוב לציין, שהשתלת שיניים מחליפה ומבטלת את הצורך בשימוש בשיניים תותבות. יש בכך היבט משמעותי מאוד של נוחות. הדבר משמעותי מהיבטים רבים נוספים, מאחר שלשיניים תותבות יש לא מעט חסרונות.

ישנם כמה מחלות והרגלי חיים, אשר פוגעים בסיכויי ההצלחה של טיפול כזה: סוכרת לא מאוזנת, מחלת חניכיים לא מטופלת, עישון וצריכת אלכוהול מוגזמת.

גם מי שסובל מחרדה גבוהה במיוחד מטיפולי שיניים יוכל לעבור השתלת שיניים, באמצעות הרדמה מלאה.

כיצד זה מתבצע?

טיפול השתלת שיניים מתחיל בצילומים, בדיקת היסטוריה רפואית וכל מידע רפואי רלוונטי נוסף וכן בדיקות לשם התאמה אישית של שן מלאכותית. לעתים נדרשים ניתוחים מקדימים של הכנת הסינוס או הוספת עצם. ההשתלה עצמה, מתבצעת תחת הרדמה מקומית. משך ההשתלה תלוי במספר השתלים והוא נע בין מספר דקות לכמה שעות. שלב זה, כולל גם השתלת שן זמנית. מספר חודשים לאחר הטיפול, מותקנת על השתל כיפת מתכת מיוחדת (משפרת החלמה). כמה שבועות לאחר מכן תותקן השן הקבועה מחרסינה ובמידת הצורך, יהיו עוד כמה שלבים של התאמה סופית שלה. קיים גם הליך מיוחד, של השתלת שיניים בטיפול בודד, כולל כל השלבים. אחרי ניתוח ההשתלה ניתן להמשיך בחיים הרגילים מיידית. עשויים להיות מעט כאבים זמניים (עוברים לרוב בתוך ימים בודדים), אשר יטופלו במשככי כאבים.

לסיכום

אמנם לא מדובר בהליך הרפואי הפשוט והזול ביותר, אך השתלת שיניים היא אפשרות, שכדאי מאוד להכיר ולקחת בחשבון.

**תוכן זה הוא לא המלצה רפואית או חוות דעת רפואית

מקור מידע: מאמרים מתוך אתר כללית.

נגישות