טיפולי שיניים בהרדמה מלאה: כל מה שצריך לדעת

מלבד טיפולי שיניים בסיסיים מאוד כמו טיפול שיננית, שימוש בהרדמה בדרך כלל הולך יד ביד עם רפואת שיניים. לרוב, לא מדובר על הרדמה מלאה, אך לעתים גם היא נדרשת. מדוע? ועבור אילו טיפולי שיניים?

הסיבות להרדמה מלאה

עשויות להיות מגוון סיבות, אשר בגללן רופא השיניים יבחר לעבוד עם הרדמה מלאה.

מורכבות גדולה מהרגיל

כאשר נדרש טיפול מורכב מהרגיל בשיניים, דוגמת השתלות שיניים. מצב נוסף אשר מציג מורכבות כזו, עשוי להיות טיפול שיניים בעקבות מצבי טראומה שונים.

כתחליף להרדמה מקומית

במקרים שבהם לא ניתן להיעזר בהרדמה מקומית מסיבה כלשהי. זה יכול להיות למשל עקב שימוש בתרופות מסוימות ואפילו עקב אלרגיה לחומר ההרדמה.

מוגבלות שמפריעה

יש מקרים בהם המטופל סובל ממוגבלות נפשית או מוטורית מסוימת, אשר בגללה הוא לא שולט על תנועותיו. בכדי למנוע סיכונים מכך במהלך הטיפול, משתמשים בהרדמה מלאה.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה: כל מה שצריך לדעת

חרדה דנטאלית

במקרים בהם יש למטופל פחד משמעותי מטיפולים מסוג זה, הוא עשוי להימנע מטיפולים במשך זמן רב. בעקבות הזנחה מתמשכת כזו, מצב השיניים נוטה להידרדר. כתוצאה מכך, מצטבר אוסף גדול של סיבוכים בפה אשר יש לטפל בהם. האפשרות של הרדמה מלאה, היא בין הפתרונות היעילים ביותר לכך. היא גם תאפשר לטפל בכל הדרוש, בסדרת טיפולים מצומצמת ככל הניתן.

נטייה להקאה

מצבים שבהם הסיכון של הקאת המטופל תוך כדי הטיפול גבוה מהרגיל. לעתים, זה הוא אחד מביטויה של חרדה דנטאלית וזו היא סיבה טובה נוספת לשקול שימוש בהרדמה מלאה.

השתלות שיניים

טיפולים של השתלות שיניים הם טיפולים מורכבים למדי, אשר גם דורשים מידת דיוק גבוהה. זאת, במיוחד כאשר מדובר על השתלת מספר גדול של שיניים בו זמנית. ישנם גם טיפולי השתלת שיניים ביום אחד, אשר מעלים את רמת המורכבות באופן ניכר. הרדמה מלאה עשויה לסייע מאוד במהלך טיפול מסוג זה, בכדי להקל על המטופל וגם על הרופא.

עקירת שיניים

עקירת שיניים הוא הליך לא קל מבחינת הגוף. ברור שהוא מלווה באופן טבעי בכאב רב, אשר בדרך כלל די בהרדמה מקומית בכדי לשכך אותו. אצל אנשים שרגישים במיוחד לכאב, זה עשוי שלא להספיק. אם מתווספת לכך גם חרדה מפני טיפולי שיניים, טיפול לעקירת שן בוודאי שלא נשמע מרגיע במיוחד, כך שהרדמה מלאה עשויה בהחלט להיות גם כאן הפתרון הטוב ביותר.

טיפולי שורש

מחד, טיפולי שורש הם סוג נפוץ ביותר של טיפול שיניים, אשר מבוצע תחת הרדמה מקומית. מאידך, הם דורשים יסודיות רבה ודיוק ורצוי שלא להפריע לכך עם עיסוק מתמיד במידת חוסר הנוחות למטופל.

סוגי טיפול נוספים

הרדמה מלאה מוסיפה מורכבות ועלות לטיפול, כך שהיא לא דבר שעושים כלאחר יד, עבור כל טיפול שיניים. עם זאת, מעבר לדוגמאות שפירטנו כאן, ישנם עוד סוגים רבים של טיפולי שיניים אשר מתאימים לביצוע תחת הרדמה מלאה.

לסיכום

למרות שסוג הרדמה זה לרוב אינו נחוץ, טוב לדעת שהוא כלול בארגז הכלים של רופאי השיניים.

**תוכן זה הוא לא המלצה רפואית או חוות דעת רפואית

מקור מידע: מאמר מתוך האתר של המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוארסקי.

 

נגישות