סביב הרפואה

הבית שלכם למידע בתחום הרפואה

מתאמנים בריא: למה ספורטאים צריכים שעון ספורט חכם?

ספורט ואביזרי עזר מיוחדים עבורו, הלכו תמיד ביחד. עם זאת, מעטים החידושים שהזניקו את עולם הספורט בצורה מרשימה כל כך קדימה כמו שעון הספורט. לכאורה, מדובר סך הכול בשילוב של שעון ומחשב נייד, אך מה שזה תורם לספורטאים, הוא רב אפשרויות ומשמעותי מאוד. כיצד כל זה מתבטא בפועל?

מאמן אישי נייד

השעון מביא יכולות חדשות, ישירות אל הספורטאי עצמו, בפורמט קומפקטי ונוח. זה הוא מעין מאמן אישי, שנמצא איתכם בכל מקום ובכל זמן. ביחס לסמארטפון, זה הוא כמובן פתרון קומפקטי, עמיד ומתאים הרבה יותר לספורטאים. במבט כללי, ניתן לומר ששעון ספורט איכותי דוגמת שעוני גרמין, מנטר פרמטרים שונים ובעזרתם מספק מידע חיוני, עצות ותובנות חשובות. הניטור במיוחד, משמעותי מאוד עבור ספורטאים ולכל מי שמתאמן בעצימות גבוהה ובאופן קבוע. שעונים אלה עשויים להתאים למגוון רחב של פעילויות ספורט. בשימוש הבסיסי בו, השעון פשוט נלבש על פרק היד ולכן, הוא משתלב בקלות כמעט בכל ספורט. ניתן להשתמש בכך גם תוך כדי שחייה.

תועלות רבות וחשובות

אלה כמה מהאופנים השונים, שבהם שעון ספורט מסייע לספורטאים:

ניטור מדדי גוף

היכולת הבסיסית ששעונים אלה מציעים, היא ניטור מדדי גוף שונים, כגון דופק ורמת חמצן בדם.

ניטור מיקום

שעונים אלה כוללים GPS ויכולות שונות אשר מבוססות על זיהוי המיקום שהוא מספק. ניתן לחשב בצורה כזו קצב ריצה, מרחק הליכה ועוד.

מתאמנים בריא: למה ספורטאים צריכים שעון ספורט חכם?

הערכת מצב

על פי הנתונים מהניטור, השעון יכול להעריך את מצב הספורטאי ורמת המאמץ שהוא משקיע. למשל, האפשרות לסייע להימנע מאימון יתר וכן לראות מתי מדדי הגוף לא תואמים לתוכנית האימון.

התראות

היכולת לספק התראות שונות, למשל כאשר המדדים מאוד חריגים. למשל, להמליץ על מנוחה, אם נמצאים ברמה מסוכנת של מדדים מסוימים.

ניתוח נתונים מתקדם

השעון אוסף על המתאמן נתונים רבים מאוד. מידע זה, עשוי להיות מנותח לצורך מתן דו"חות שונים למשתמש, בהקשר ספורטיבי, בריאותי או גם וגם. למשל, הערכה כללית של מצב הבריאות. דוגמה נוספת, היא הערכת "הגיל הביולוגי" של המתאמן, בשונה מ"הגיל הכרונולוגי" שלו.

סיוע בניהול האימון

שעונים אלה, יכולים להפעיל פרופילי אימונים מובנים שונים. למשל פרופיל לאימון מסוג High-intensity interval training (HIIT), שחייב להיות מתוזמן בהקפדה רבה.

מעבר לספורט

חשוב לציין, ששעון כזה שימושי גם מעבר לעולם הספורט. דוגמה מעניינת לכך, מספקת היכולת לשלם באמצעות השעון, בעזרת Garmin Pay. דוגמה נוספת, היא יכולת ניטור דפוסי השינה. אגב, ניתן להשמיע בשעונים אלה מוזיקה, כולל דרך אוזניות אלחוטיות. יכולת זו, מתבטאת הן בשימוש לספורט והן מעבר לכך. כך שבשורה התחתונה של השימושים האפשריים, שעוני הספורט הם השקעה שמחזירה את עצמה בהחלט. זאת, הרבה מעבר למטרה הראשית של תרגול ספורט מתקדם. כדאי לזכור בהקשר זה, שאלה לרוב גם שעונים עמידים למדי, כך שהם נשמרים במצב טוב, לאורך זמן.

להרחיב את הידע

שעוני ספורט הם כיום נושא טכנולוגי מתוחכם למדי. למי שמעוניינים בהעשרת הידע על כך, מומלץ להאזין לפודקאסטים בנושא טכנולוגיה וגאדג'טים חכמים. בעזרת מקורות כאלה, תוכלו להתעדכן גם לגבי החידושים בנושא שעוני הספורט, אשר מוצגים לעתים קרובות.

לסיכום

מומלץ לכל ספורטאי להכיר את נושא שעוני הספורט ולשקול לעשות בכך שימוש. אגב, אף שעון לא מושלם ולכל שעון יש אחוזי סטייה מסוימים בדיוק. אם מחליטים לרכוש שעון כזה, כדאי לבחור בשעון איכותי, בעל אחוזי דיוק גבוהים במיוחד, דוגמת שעוני גרמין.

נגישות