אלצהיימר: על המחלה – והזכויות שמגיעות לחולים

אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה קשה שפוגעת ביכולות הנוירולוגיות של אנשים מבוגרים בדרך כלל. מדובר בפגיעה ביכולת להבין ולחשוב, להתמצא במרחב ומכאן לפגיעה ביכולות התפקוד ביום יום. אלצהיימר מובילה לדמנציה שהיא מחלה שפוגעת בתפקוד היום יומי בעוד שהמחלה פוגעת בחשיבה ובזיכרון. התפתחות דמנציה נובעת מאלצהיימר בעיקר באנשים שעברו את הגיל השלישי.

אלצהיימר היא מחלת ניוונית של המוח, אשר נגרמת בשל הצטברות חלבונים כמו עמילואיד וטאו ברקמת המוח. ההצטברות הזאת מובילה לניוון מוחי ולמוות של תאים במוח. הסימפטומים למחלה כוללים ליקויים ביכולות החשיבה, ליקויים ביכולת הזיכרון, בעיות בשפה ולמידה, בעיות בעיבוד מידע חזותי והתמצאות במרחב, ובדרך כך גם בשינוי התנהגות ובעיות קשות בתפקוד.

חולי אלצהיימר ודמנציה בישראל

בישראל יש יותר מ 150 אלף חולי דמנציה שחווים ירידה קוגניטיבית משמעותית בשל אלצהיימר ודמנציה. מדובר למעשה במגפה של ממש שחשוב לדעת כיצד להתנהל בה על מנת להטיב מעט עם אנשים שחיים בצל המחלה. לחולי אלצהיימר מגיעות זכויות רפואיות שונות כמו דמי ביטוח של אבדן כושר עבודה שניתנים מחברות הביטוח הפרטיות, דמי מחלה מהביטוח הלאומי כמו גם דמי נכות, קצבה סיעודית, קצבת ניידות, שירותים מיוחדים מקופות החולים, שיקום מקצועי, סיעוד וכולי. אם תרצו לברר יותר או שהזכויות שלכם הופרו, תוכלו לקרוא יותר באתר על זכויות אלצהיימר שמגיעות לחולים ועל איך מממשים אותן.

אז מהן הזכויות שניתנות לחולי אלצהיימר?

זכויות הביטוח הלאומי הן החשובות ביותר עבור חולי אלצהיימר בזמן שמדובר בזכויות כמו קבלת גמלת סיעוד, קבלת קצבת נכות, שירותים מיוחדים והטבות למי שעמד במבחן התלות. חולי אלצהיימר יקבלו קצבת שירותים מיוחדים ומימון אשפוז בוקר במוסד לקשישים סיעודיים, כמו גם תו נכה לקרובים המסיעים קרובי משפחה חולי אלצהיימר, הנחות באגרות רישוי ושאר הטבות. בין היתר ניתן לקבל ביקורי בית מטעם המרכז הרפואי לאלצהיימר, להעסיק עובד זר בסבסוד של המדינה, לקבל ביטוח סיעודי פרטי ומידע ממרכזי תמיכה לאלצהיימר.

גם מקופת החולים תוכלו לקבל הטבות לחולי דמנציה ואלצהיימר כמו טיפולים ברפואה המשלימה בעלויות נמוכות במיוחד והשתתפות בקבוצות תמיכה להתמודדות עם שינויים בזיכרון

איך מאבחנים אלצהיימר?

אבחון המחלה נעשה על ידי נוירולוגים מומחים שיבחנו את גורמי הסיכון למחלה כמו גיל מבוגר מעל 65 בדרך כלל, חבלות ראש, מחלות כלי דם מוחיות, לחץ דם גבוה, סוכרת וכולי. אבחון מקדם של המחלה יכול לסייע לעקב את התפתחות המחלה ולהאט את צמיחתה.

אדם שיחלה באלצהיימר יחווה שכחה של אירועים שקרו בעבר הקרוב, ירידה ביכולות החשיבה במידה ניכרת, קשיים באיתור מילים ומיעוט בדיבור, קשיים בפתרון של סיטואציות יום יומיות, שכחה שפוגעת בתפקוד היומי, שיוניים קיצוניים במצב הרוח, עצבנות וחוסר סבלנות, התבודדות וכולי.  לכן חשוב למצות את כל הזכויות כדי להתמודד נכון עם המצב ולהקל על החולה.

שירותים ותמיכה לבני משפחה של חולי דמנציה ואלצהיימר

חשוב לדעת שגם מי שמלווה קרוב משפחה חולה אלצהיימר יהיה זקוק לתמיכה, לכן חשוב לבחור מפגשים וייעוץ עבור תמיכה וליווי של בני משפחה שמלווים קרובים חולים וקבלת אמצעים ושיטות לעיכוב תהליכי צמיחת המחלה אצל קרוב המשפחה. כך אפשר לנסות להתמודד עם המצב הלא פשוט הזה באופן תומך יותר וקשה פחות.

נגישות