טוב לדעת: 6 הבדלים בין ביטוח בריאות פרטי לבין ביטוח בריאות ציבורי

כיום רבים מבינים שגם אם ביטוח חיים וביטוח תכולה לא עושים, עם ביטוח בריאות לא משחקים. עם זאת, כאשר ניגשים לעשות ביטוח בריאות מתחיל לצוף בלבול גדול. יש ביטוח שנעשה דרך הקופה, יש ביטוח משודרג דרך הקופה ובנוסף לכל גם יש ביטוח פרטי. מה אם כן עדיף? ובכן כל אחד עשוי למצוא שעבורו נכון סוג אחר של ביטוח, אך על מנת לקבל החלטה מושכלת, מאוד עוזר לעבור על ההבדלים העיקריים בין ביטוח בריאות פרטי לציבורי, וזאת אנו ניגשים לבצע עבורכם. נשמע מעניין? עברו על ההבדלים!

היקף הביטוח

כאשר ניגשים לבחון את היקף הביטוח, מהר מאוד מתבהר שביטוח בריאות פרטי כולל סעיפים ייחודיים ומאוד חשובים. ביטוח בריאות פרטי כולל כיסוי מלא עבור השתלות שנערכות בארץ ובחו"ל, בעוד שביטוח בריאות ציבורי מעניק רק כיסוי חלקי, ואף לרוב המימון מותנה בהתנהלות של המבוטח מול ההטבות שמגיעות לו. כמו כן, גם מבחינת כיסוי שנוגע לתרופות, ניתן למצוא שביטוח בריאות פרטי הרבה יותר מקיף – מעניק כיסוי מלא ללא כל תלות. הבדל זה לוקח אותנו אל הכתבה על אבנר הייזלר בדה מרקר, שם מציין הייזלר שהרבה פעמים הבחירה היותר יקרה, עם הזמן מתגלה כבחירה היותר זולה.

תנאי הצטרפות

אחד היתרונות של ביטוח ציבורי נוגע לעובדה שכל מבוטחי הקופה רשאים להצטרף לביטוח, ללא כל תלות במצב הבריאותי, וזאת להבדיל מתנאי ההצטרפות שנוגעים לביטוח פרטי. מי שמבקש לחבור לביטוח פרטי צריך לעבור הצהרת בריאות, הצהרה שעשויה לייקר את הפוליסה באופן ניכר. האם מדובר בחיסרון מבחינת הביטוח הפרטי? ובכן כפי שמסביר אבנר הייזלר בגלובס, לא פעם עבור תנאים טובים יותר נדרשים לתת יותר. כלומר תלוי מאיזו זווית בוחנים את הסיטואציה. האם מהזווית של ההוצאה, או שמא מהזווית של התמורה.

טוב לדעת: 6 הבדלים בין ביטוח בריאות פרטי לבין ביטוח בריאות ציבורי

 תקופה הכשרה

עבור מימוש מגוון טיפולים, הרבה פעמים נדרשים שתעבור תקופת אכשרה (תקופה שמתחילה עם ההרשמות לפוליסה ושבמהלכה לא זכאים לסך ההטבות). פה נציין שבשני המקרים תקופת אכשרה קיימת, אם כי בביטוח הציבורי היא מעט יותר קצרה.

 חופש בחירה

יש להבין שביטוח בריאות פרטי בין היתר מעניק חופש בחירה הרבה יותר רחב (כמובן לצד כיסויים הרבה יותר נרחבים). חופש הבחירה בא לידי ביטוי במגוון דרכים: ביכולת לבחור את המנתח/הרופא הרצוי. ביכולת לבחור מגוון טיפולים שמחליפים ניתוחים. ביכולת ליהנות מכיסויים נרחבים של תרופות (כולל תרופות שמותאמות באופן אישי) וכדומה.

 יציבות מבחינת שינויים

חשוב לדעת שהביטוח הציבורי דרך קופות החולים יכול יום אחד לשנות את התנאים – כולל הרכב כיסויים וגובה התשלומים. מנגד, ביטוח בריאות פרטי מאפשר לוודא מראש ששום שינוי לא ייכנס לחוזה. לא בעוד שנתיים ולא בעוד עשרים שנה.

 התאמה מלאה

מי שבוחר בביטוח בריאות פרטי, יכול ליהנות מהתאמה מלאה. אין הכרח לבחור בחבילת ביטוח מוכנה, אלא ניתן להרכיב את הביטוח בהתאם לדגשים אישיים. מנגד, ביטוח בריאות ציבורי אינו מאפשר לבצע התאמה, ובטח שלא להתמקח על גובה הפרמיה.

שנעבור לסכם?!

אם נבקש לתמצת את המהות שמאחורי סך ההבדלים, נציין שביטוח בריאות פרטי יותר יקר, אך גם מאפשר התאמה מלאה, חופש בחירה והוא כולל מגוון כיסויים חשובים ומצילי חיים. לבסוף אנחנו מבקשים להעניק טיפ: הרבה פעמים שווה להשאיר את הביטוח הציבורי ולצרף ביטוח בריאות פרטי, אותו יש להתאים לסך הכיסויים שכבר קיימים. כך גם נמנעים מכפילות וגם הרבה יותר מכוסים. רק בריאות!

נגישות