איך למדוד חום? כל הדרכים למבוגרים וילדים

פתאום זה מגיע. ללא כל הכנה המצח כואב וטמפרטורות הגוף עולות. יש שאומרים שמצב זה חיובי כיוון שהגוף נלחם, ויש שמסבירים שחום לרוב נוצר מזיהום חיידקי או וויראלי. עם זאת, כאשר יש חום הסיבה אינה באמת משנה, אלא מה שכן חשוב זה להבין כמה חום יש. האם מדובר בחום נמוך שמאפשר להסתפק בכוס תה ומנוחה, או האם מדובר בחום גבוה שמצריך לקבוע תור לרופא (ולברר אודות בדיקת קורונה). כיצד אם כן מודדים בצורה יעילה? לפניכם מספר טיפים חמים בנושא!

יש ילדים בבית? צרכים יותר ממד חום אחד!

אם נתחיל מאוכלוסיית הילדים, נציין שעם כל הכבוד לנשיקה של אמא, היא אינה באמת מסייעת למדוד בצורה אמינה. עוד ראוי לציין, שלא אצל כל הילדים החום בא לידי ביטוי דווקא באזור המצח. אצל רבים החום יכול לבוא לידי ביטוי בשאר הגוף: ברגליים, בגב ובבטן. מכאן שהרעיון הוא פשוט ביותר. אם מתעורר חשש שיש חום, צריך לבדוק באופן אמין, ועל כן ההמלצה היא להחזיק בבית מספר מדי חום דיגיטליים. מדוע יותר מאחד? ובכן לא פעם להורה יש תחושה שמד החום אינו מדויק, ועל כן כאשר מבצעים בדיקה חוזרת באמצעות מד חום נוסף, ניתן לדעת בוודאות האם התוצאה אמינה.

בדיקת חום לילדים מתחת לגיל 5

יש לזכור שילדים קטנים אינם יודעים לתפעל מד חום שנכנס לפה. הם פותחים את הפה, מתקשים לשים את מד החום מתחת ללשון וכדומה. מכאן שגם אם זה פחות נעים, לילדים מתחת לגיל 5 מוטב לבדוק חום באופן רקטלי. מכאן שתמיד מוטב להחזיק בבית מד חום אחד עבור בדיקה רקטלית, ומד חום שני עבור בדיקה שמבצעים דרך הפה.

איך למדוד חום? כל הדרכים למבוגרים וילדים

בדיקת חום דרך האוזן ובית השחי

הרבה פעמים הילד אינו משתף פעולה עם הבדיקה, ואף הרבה פעמים ההורה מבקש לבצע את הבדיקה באמצע הלילה כאשר הילד ישן. עבור מקרים שכאלו טוב להכיר שקיימים מדי חום שמאפשרים מדידה דרך האוזן. מדובר במדי חום שנחשבים מהירים ומהירים לתפעול, אם כי לא מאוד מדויקים. מה לגבי מדידת חום דרך בית השחי? ובכן מדידת חום שכזו רלוונטית בגן כאשר הגננות אינן יכולות לבצע בדיקה בצורה אחרת, אך אז נהוג להוסיף כחצי מעלה לתוצאה (ולזכור שלא מדובר בתוצאה מדויקת).

הגבר בן 30 יש לו חום גבוה

לאחר שהסברנו כיצד מודדים חום לילדים, יש לעבור לקבוצה השנייה – קבוצת המבוגרים. ובכן בכול הנוגע לאנשים מבוגרים (ולילדים גדולים) שמשתפים פעולה, הרי שהמשימה די פשוטה. ההנחיה היא לבדוק חום דרך הפה במשך כ3 דקות, כאשר אין זה משנה אם מדובר במד חום דיגיטלי או במד חום שעובד באמצעות כספית (למרות שאלו כבר לא אמורים להיות משווקים בשוק). עם זאת, כאשר מדובר באנשים מבוגרים שמתקשים לשתף פעולה (לסגור את הפה במשך כ 3 דקות), הרי שאז ניתן להשתמש במד חום שמודד דרך האוזן. פה ראוי לציין שאם בוחרים בשיטה הזו, חשוב לבחור במד חום איכותי שידוע כאמין.

מדדתם חום? עוצרים להבין מה אומרות התוצאות!

לסיכום נציין שבאופן כללי חום מעל 38 מצריך בדיקה רפואית – מצריך להבין מהי הבעיה. אם יותר נדייק, נציין שאצל מבוגרים בדיקה דרך הפה שמצביעה על 37.5 מעלות נחשבת כחום, ומדידה רקטלית שמצביעה על 38 מעלות נחשבת כחום. מה בנוגע לילדים? אצל תינוקות מתחת לגיל חודשים מעל ל37.5 מעלות נחשב חום, ובגיל יותר מאוחר מעל 38 מעלות נחשב שיש חום (לא משנה באיזו דרך מודדים).

רק בריאות!

נגישות